08.03.2016. Obaveštavaju se zapovednici i starešine brodova, preduzeća rečnog saobraćaja i vodoprivrede, vlasnici malih plovnih objekata, čamaca i plutajućih objekata, kao i ostali zainteresovani učesnici u plovidbi o sledećem:
U skladu sa hidrološkim uslovima, prognozom voda i upozorenjima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, kao i najvalјenih obilnih padavina a radi preventivnog delovanja u slučaju elementarnih nepogoda i odbrane od poplava usled nailaska velikih voda na rekama Dunav i Tisa, Lučka kapetanija Novi Sad, objavlјuje sledeće naloge:
1. Vlasnici plovila a posebno plutajućih objekata na kojima se okuplјa veći broj lјudi – ugostitelјski objekti i marine su dužna da organizuju permanentnu kontrolu nad svojim plovilima u vidu dežurne posade ili dežurnih stručnih lica koji će vršiti stalan nadzor nad bezbednošću svojih plovila.
2. Nalaže se svim vlasnicima marina, plutajućih objekata i brodova na sidrištima na obavezu preduzimanja mera u cilјu adekvatnog postupanja u kritičnim i kriznim situacijama i ostalim merama koje su moguće u datom momentu i u saradnji sa nadležnim javnim vodoprivrednim preduzećima.
3. Osim gore navedenih mera koje ste dužni preduzeti a koje će Inspekcija bezbednosti plovidbe i Lučke kapetanije Novi Sad kontrolisati i shodno svojim nadležnostima nalagati postupke i radnje propisane zakonom i običajima u plovidbi na osnovu plovidbene iskustvene prakse, nalažu se sledeće mere po vrstama plovnih objekata:
A). ZA MARINE, SPORTSKE KLUBOVE, PRIVEZIŠTA ZA ČAMCE:
- ukoliko se ne izvlače na obalu, plovila za potrebe privezivanja čamaca – pontone i pristane rastaviti i grupisati uz obalni rub sa čvrstim vezivanjem za obalne bitve,
B). ZA PLUTAJUĆE OBJEKTE za ugostitelјstvo i ostale privredne svrhe:
- izvršiti ojačanje i broj: šorpanja, sidrenih uređaja, priveznih sajli i bitvi na objektu i obali,
- da vrše permanmentno uklanjanje nagomilanih plutajućih nanosa na objektima
V). ZA SPLAV kućice za sport i rekreaciju:
-izvršiti ojačanje priveznih sajli i upornih tački (bitvi, kazuka, grčkih rupa itd) na objektu i na obali,
-sa dodatnim sidrima izbačenim uzvodno sprečiti otkidanje i nekontrolisano plutanje i plovidbu.
G). ZA BRODOVE I BRODSKE SASTAVE
S obzirom na učestale pojave rinovanja (nekontrolisane plovidbe) plovila usidrenih na sidrištima i mestima za stajanje plovila van plovnog puta za potrebe brodarskih preduzeća i probleme i opasnosti koje nastaju nakon toga, obaveštavamo Vas da su shodno članu 25, 26 i 27 Zakona o plovidbi i lukama na unutrašnjim vodama(Sl. glasnik RS br. 73/2010, 121/12, 18/15 i 96/15), precizirane obaveze zapovednika broda i brodarskih preduzeća po pitanjima sidrenja i stajanja brodova van plovnog puta.
Brodarska preduzeća su dužna da organizuju permanentnu kontrolu nad svojim plovilima u vidu dežurne dispečerske službe ili dežurnih stručnih lica koji će vršiti stalan nadzor nad bezbednošću svojih plovila u pristaništima, lukama, mestima za stajanje a posebno na sidrištima.
Upozoravaju se vlasnici brodova i brodskih sastava da, usled većeg dolaska vode, izvrše obilazak usidrenih i izvezanih plovila na reci Dunav i Tisa, ojačaju i produže vezove, produže dužinu sidrenih lanaca i obezbede pojačani nadzor i spreče njihovo rinovanje.
Posebno se nalaže zapovednicima brodova i brodskih sastava blagovremeno smanje brzinu plovidbe i spreče stvaranje talasa.
Svaki prekršaj odredaba ovog „Saopštenja brodarstvu“ smatraće se prekršajem unutrašnje plovidbe i kazniće se po Zakonu o plovidbi i lukama na unutrašnjim vodama (Službeni glasnik RS br. 73/10, 121/12 i 18/15).
Iz Lučke kapetanije Novi Sad, dana 08. mart 2016. godine, broj 342-3/16 USB.
Šef lučke kapetanije
Oreb Boris
Ključne reči za povezane vesti:
vodostaj